Parcul Valea Roșie

redvalleypark, Bahçelievler, 50650 Ortahisar/Ürgüp/Nevşehir

Tururi

Despre Parcul Valea Roșie

Parcul Valea Roșie se află chiar la marginea localităților Ortahisar și Urgup, în inima Cappadociei, în provincia Nevsehir din Turcia. Numele vine chiar de la stânca sa, care strălucește în nuanțe de roșu, roz și portocaliu atunci când razele soarelui la asfințit o luminează. Această colorație se datorează fierului și altor minerale din tuful vulcanic moale, aceeași rocă pe care eroziunea a sculptat-o în creste, scobituri și hornurile zânelor pentru care regiunea este cunoscută. Este una dintre zonele incluse de obicei într-un traseu clasic Red Tour, itinerarul standard care cuprinde și Muzeul în Aer Liber Goreme, precum și hornurile zânelor din Valea Pasabag.

Valea este cunoscută mai ales pentru drumeții și pentru lumina sa aparte. Poteci se întortocheiază printre stâncile trandafirii și leagă Parcul Valea Roșie de vecina sa, Valea Trandafirilor, cele două fiind adesea menționate împreună pentru că se împletesc una cu cealaltă pe teren. Ascunse în stâncă, de-a lungul drumului, se găsesc vechi biserici rupestre săpate de primele comunități creștine, unele păstrând încă urme de fresce, astfel încât plimbarea îmbină peisajul cu istoria. Sfârșitul după-amiezii, spre apus, este momentul clasic pentru a vizita locul, când stânca își arată cea mai intensă nuanță de roșu, motiv pentru care multe tururi programează vizita la punctul de belvedere spre finalul zilei.

Dacă veniți cu un Red Tour organizat, transportul și traseul sunt deja stabilite pentru voi, iar multe excursii combină ziua cu un popas la răsărit pentru a privi baloanele, întrucât baloanele din Capadocia zboară în zori, nu la apus. Vizitatorii care merg pe cont propriu ar trebui să aducă încălțăminte adecvată, apă și protecție solară, pentru că terenul este accidentat și umbra este rară. Unele poteci implică drumuri înguste și scurte porțiuni de cățărare, așa că e util să vă cunoașteți limitele înainte de a porni la drum. În sezon, câteva cafenele și ceainării mici apar la unele dintre punctele de belvedere mai înalte.

Vremea în Capadocia

Azi 20°C68°F 7°C45°F Precipitații 0%
Mâine 20°C67°F 10°C49°F Precipitații 0%
dum., 25 oct. 21°C71°F 9°C47°F Precipitații 0%
lun., 26 oct. 22°C71°F 10°C50°F Precipitații 0%
mar., 27 oct. 16°C62°F 12°C53°F Precipitații 49%
mie., 28 oct. 15°C59°F 9°C48°F Precipitații 45%
joi, 29 oct. 10°C50°F 7°C44°F Precipitații 45%

Ora locală 09:25, UTC+03:00

Întrebări frecvente

Care este cel mai bun moment din zi pentru a vizita Parcul Valea Roșie?
Sfârșitul după-amiezii și apusul reprezintă intervalul cel mai popular, pentru că atunci stânca își arată cele mai puternice nuanțe de roșu și roz. Dacă participați la un Red Tour organizat, punctul de belvedere al văii este de obicei programat spre finalul zilei exact din acest motiv. Vizita la amiază este de asemenea posibilă, dar culoarea este mai puțin spectaculoasă și umbra este limitată.
Este Parcul Valea Roșie potrivit pentru cei care merg la plimbare fără pretenții?
Principalele puncte de belvedere sunt facil de atins, dar potecile mai lungi prin Parcul Valea Roșie și spre Valea Trandafirilor vecină sunt accidentate, cu porțiuni înguste și, ocazional, scurte cățărări. Purtați încălțăminte adecvată pentru drumeții, luați apă cu voi și mergeți în ritmul vostru. Puteți admira peisajul fără să vă angajați în drumeția completă, dacă preferați o vizită mai scurtă.
Pot combina vizita la Parcul Valea Roșie cu alte obiective din Capadocia?
Da. Este un popas obișnuit pe traseul clasic Red Tour, care de obicei include și Muzeul în Aer Liber Goreme, precum și hornurile zânelor din Valea Pasabag. Variantele ghidate se ocupă de transportul între obiective, iar unele combină ziua cu un popas la răsărit pentru a privi baloanele, chiar înainte de începerea plimbării.
Trebuie să plătesc pentru a intra în Parcul Valea Roșie?
Accesul pe potecile din vale este, în general, simplu, însă modalitățile se pot schimba, iar unele zone de parcare sau puncte de belvedere pot implica o taxă mică în sezon. Merită să verificați modalitățile actuale de vizitare înainte de a merge. Dacă vizitați locul ca parte a unui tur ghidat, eventualele taxe de intrare relevante sunt de obicei incluse deja.